Běh kolem Úhoště byl extrémně náročný

25.02.2010 19:07

Kadaň – Běh kolem Úhoště se ukázal nejtěžším závodem kadaňského Zimního běžeckého poháru, na přemrzlé vrstvě sněhu nebyl pro běžce nikde ani metr k odpočinku.

V Běhu kolem Úhoště překvapili zdatní kadaňští amatéři, Stanislav Zelenka (12) doběhl na šestém místě, mladý veterán Martin Vysoudil (vlevo) byl devatenáctý
Autor: Deník/Rudolf Hoffmann

Nejdříve si svůj kratší okruh oběhlo mladší žactvo, souboj vedoucí pětičlenné skupinky rozhodl až závěr, ve kterém měl nejvíce sil už jistý celkový vítěz kategorie atlet Jan Kočí z Meziboří, nejrychlejší z dívek Barbora Pribičinová doběhla pátá.

Potom už vyrazilo pětačtyřicet odhodlaných na jedenáct kilometrů hlavní trati, potíže se čekaly, ale sluníčko dávalo dobrou náladu.

Suveréna letošního ročníku karlovarského Hellmicha tentokrát provázel vpředu domácí favorit Richard Pleticha. Ten však asi na čtvrtém kilometru zrychlil a v terénu uplatnil zkušenosti s orientačním během, o čemž svědčí jeho udivující pětiminutový náskok v cíli. Škoda, že Pleticha pohárové běhy často vynechává, byl by jasnou hvězdou soutěže, takto je s osmi závody na dvanáctém místě průběžně.
Následující trojice se postupně rozdělila, kopcovitý profil přál fyzicky zdatnějším a tak třetí pozici vybojoval Ladislav Doležal, v odstupu pak dorazil Martin Šindelář před Jakubem Coufalem.

Dosažené časy jsou o čtvrthodinu až dvacet minut horší než obvyklé, běžci se sněhem doslova prodírali, jak potvrdil ředitel soutěže Čeněk Filingr: „Dneska to nebylo o běhání ale o morálce, podmínky naprosto brutální. V pořadí za tradičně nejlepšími vidím na šestém místě překvapení, rekreační běžec Stanislav Zelenka předčil výborného Švejdara a další trénované. Ocenění zaslouží absolutně všichni, nikdo nevzdal.“

Bylo vidět, že účastníci zimního běhání už nabrali kondici a jsou na tvrdé podmínky připraveni.

Běh kolem Úhoště, 11 100 m

Muži: 1. Pleticha (SKMP Kadaň) 1:00:06 hod, 2. Hellmich (K. Vary) 1:05:09, 3. Doležal (Hnízdil Kadaň) 1:06:46, 4. Šindelář (DNT Kadaň) 1:10:51, 5. Coufal (Atletika Kadaň) 1:11:23, 6. Zelenka (Kadaň) 1:11:39, 7. Švejdar (Triatlet K. Vary) 1:12:45, 8. Wittmann (Kadaň) 1:12:48, 9. (1. M40) Růžička (Ústí n/L) 1:13:33, 10. (1. jun) Filingr (BK Kadaň) 1:14:07, 11. Urban (Žatec), 12. Černý (Kadaň), 13. Vlček (Teplice), 14. Šimána M. (Kadaň), 15. Dekastello (Most), 16. Westrmaier (Kolová).

Ženy: 24. Rejmannová (AK Most) 1:20:51, 27. Březinová (VS Kadaň) 1:21:55. M60: 28. Svoboda (DNT Kadaň) 1:22:48, 31. Martykán (DNT Kadaň).

Starší žáci: 36. Šimána K. (VS Kadaň) 1:26:42 atd. (45 startujících)

Mladší žactvo 1800 m: 1. Kočí (AK Meziboří) 8:53 min -TR, 2. Urban (Plavání Žatec) 8:55, 3. Černohorský (Litvínov) 8:58, 4. Šimána F. (Karate Kadaň) 9:05, 5. Pribičinová (Triatlet K. Vary) 9:05 atd. (14 startujících)

Poslední osmnáctý díl ZBP je plánován na dráhu městského stadionu v Kadani, kde se v neděli 28. února uskuteční běžecký dvojboj (800 m a 3 km). Slavnostní vyhlášení celkových výsledků ZBP se však odsouvá až na duben.